Internetové stránky věnované problematice registračních pokladen, elektronické evidenci tržeb a dalším novinkám na finančních úřadech...

Vládní koalice prosadila i přes obstrukce pravice elektronickou evidenci tržeb

Vládní koalice prosadila i přes obstrukce pravice elektronickou evidenci tržeb

 

10.února 2016

„Konečně schváleno! EET omezí šedou ekonomiku, zamezí krácení daní a podpoří poctivé podnikatele,“ napsal na svém twitterovém účtu premiér Bohuslav Sobotka.


Jako první se do evidence zapojí hotely a restaurace, a to zřejmě už od listopadu. Záleží na tom, kdy zákon vyjde ve sbírce. Ještě ho musí schválit Senát a podepsat prezident. 

 

V Senátu má vládní koalice většinu a Miloš Zeman se už dříve za evidenci tržeb postavil.  

Sněmovna také schválila, že stravovací služby kromě podávání alkoholu budou nově spadat do 15procentní sazby daně z přidané hodnoty. 

 

Debatu, do které bylo přihlášeno ještě 47 opozičních poslanců, uzavřel v 11 hodin předsedající schůze Jan Hamáček z ČSSD podle dohody, kterou si vládní koalice odhlasovala přes nesouhlas pravice minulý pátek. Poslanci tak vystoupit nestihli.  

Proti takovému postupu se ostře a emotivně ohradila pravicová opozice. Hlasování zpochybnila s tím, že nebylo řádně ohlášené. Námitky ovšem vládní koalice okamžitě zamítla.  

ODS teď počítá s tím, že se i s podporou TOP 09 obrátí na Ústavní soud. Argumentů prý koalice poskytla dost. „Vůbec se nebojím, že bychom s naší ústavní stížností neuspěli,“ prohlásil šéf občanských demokratů Petr Fiala. 

 

„Byli jsme svědky znásilnění jednacího řádu ze strany vládní většiny. Byl porušen zákon, když byla ukončena rozprava. Řada poslanců nemohla vystoupit a vyjádřit se,“ dodal na tiskové konferenci ve sněmovně. 

 

Stížnost musí podpořit minimálně 41 poslanců. ODS jich má 16, jistou podporu má u TOP 09. Přemýšlí o ní i KSČM a Úsvit – Národní koalice. Ani těm se elektronická evidence tržeb nelíbí.  

 

Ústavní právník Jan Wintr se ovšem domnívá, že stížnost má jen malou šanci uspět, a to přestože došlo k porušení zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny. Tam je psáno, že předsedající rozpravu ukončí, nejsou-li přihlášeni další řečníci. 

 

„Ústavní soud si ale bude klást otázku, jestli toto porušení zákona je zároveň porušením nějakých ústavních principů, protože Ústavní soud je orgánem ochrany ústavnosti. Jestli tedy došlo k takovému zásahu do demokratických procedur,“ vysvětluje.  

 

„Ústavní soud sleduje, jestli ta debata byla dostatečná na to, aby se vláda mohla k věci vyjádřit a aby i opozice se mohla k věci vyjádřit. Aby měla dostatečný prostor k tomu, aby předkládala nějaké alternativy, kritizovala vládní pozici, vysvětlovala svou pozici. A tady se domnívám, že podle toho, jak ta rozprava vypadala, byl prostor opozice dostatečný,“ upozorňuje Wintr.  

 

Při závěrečném hlasování o zavedení EET bylo přihlášených 145 poslanců, z toho 105 bylo pro a jen tři poslanci se vyslovili proti. Vládní koalici podpořili někteří poslanci z klubu Úsvitu – Národní koalice a tři nezařazení poslanci. Komunisté se zdrželi.

 

Zdroj: www.rozhlas.cz

 

Pokladní sety pro restaurace, bary, obchody, hotely a penziony naleznete zde.« Zpět na články