Internetové stránky věnované problematice registračních pokladen, elektronické evidenci tržeb a dalším novinkám na finančních úřadech...

Školní jídelny a koleje účtenky vydávat nebudou

Školní jídelny a koleje účtenky vydávat nebudou

27.května 2015

Zadýchaný student dobíhá autobus. Dveře se zavírají, ale autobus nevyjede. Napřed musí řidič vydat povinné účtenky. Taková situace od jara 2016 podle náměstkyně ministra financí pro daně a cla Simony Hornochové nehrozí. Elektronická evidence tržeb má mít výjimky.
Zdroj: http://www.denik.cz/ekonomika/skolni-jidelny-a-koleje-uctenky-vydavat-nebudou-20150527.html


Zadýchaný student dobíhá autobus. Dveře se zavírají, ale autobus nevyjede. Napřed musí řidič vydat povinné účtenky. Taková situace od jara 2016 podle náměstkyně ministra financí pro daně a cla Simony Hornochové nehrozí. Elektronická evidence tržeb má mít výjimky.

Jak řekla Simona Hornochová regionálnímu Deníku, vydávání účtenek se vyhnou například školní jídelny, které vaří jen pro děti, internáty a koleje za ubytovací služby. Elektronická evidence tržeb (EET), která by měla omezit šedou ekonomiku, nebude platit pro linkové autobusy, pro nápojové a jídelní automaty a účtenkám se vyhnou některé sociální a charitativní služby. Vyjmuty budou také některé státem regulované obory, jako je energetika.

O přesném seznamu výjimek rozhodne vláda. V první fázi by povinné účtenky měli od jara 2016 vydávat majitelé hotelů a restaurací a po nějaké době se připojí maloobchod a velkoobchod. To by podle Hornochové mohlo ročně zvýšit daňový výnos o deset až 12 miliard korun.

 

Služby a řemeslníci
Zda a kdy dopadnou povinné účtenky také na řemeslníky a služby, není jasné. Hornochová včera uvedla, že v jejich případě by výnos z daní (DPH, z příjmů i pojištění) mohl být vyšší o dalších pět až šest miliard korun.

Zavádění EET na tuto skupinu ale odmítá Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR), protože by to odradilo od podnikání úplně nejmenší živnostníky. Ti dnes čelí atakům ohledně svých odvodů. Jak včera uvedl šéf asociace Karel Havlíček, podle posledního propočtu dnes OSVČ odvádějí 30 až 55 procent odvodů zaměstnance. Ovšem bez jistoty výdělku, nároku na dovolenou a jiných zaměstnaneckých benefitů.

Elektronickou evidenci tržeb předloží ministr financí do vlády 3. června. Na cestě je ale i další zákon, který cílí na šedou majetkovou zónu. Od ledna 2016 má vstoupit v platnost zákon 
o prokazování původu majetku, který už schválila vláda 
a nyní jej čeká cesta sněmovnou a Senátem.
 


Šedá ekonomika

Kromě možného pozitivního účinku ale už dopředu norma přináší i některé otazníky. „Rozhodně nechceme, aby to byl zákon o závisti a udávání sousedů. Stejně tak nechceme, aby vznikaly nějaké lokální války na finančních úřadech," apeloval předseda AMSP ČR Karel Havlíček. Zástupci asociace včera v Praze „grilovali" ministra financí Andreje Babiše (ANO) a jeho kolegy na jubilejním 10. ročníku SME Fora, konference pro malé 
a střední podniky, kterou pořádá společnost top vision pod záštitou AMSP ČR. Šéf státní kasy včera odhadl, že šedá ekonomika u nás momentálně ročně představuje finanční objem kolem 160 miliard korun. Zákon o původu majetku je jedním z nástrojů, který mohl vyslat signál nepoctivcům.

Oč jde? Od roku 2016 by mělo platit, že berní úředníci mohou vyzvat poplatníka k prokázání původu majetku, pokud nabudou pocit, že rozdíl mezi evidovanými příjmy 
a majetkem přesáhl sedm milionů korun.

Úředník musí zdůvodnit, proč má pocit, že majetek nemusí pocházet z řádně zdaněných peněz. Poplatník pak musí prokázat, kde na majetek vzal. Berní úřad může takto žádat prokázání majetku až tři roky nazpátek. Kdo toho nebude schopen, tomu berní úřad nařídí dodatečně zdanění majetku.

Penále je 50 až 100 procent sazby daně, podle toho, zda daný člověk spolupracuje, či nikoliv. Navíc pokud bude poplatník lhát o skutečném stavu svého jmění, hrozí mu až tři roky vězení. Nejde o plošné přiznávání majetku, jak se kdysi uvažovalo.


Prokázání majetku
Impulsů k tomu, že berní úřad požádá o prokázání majetku, může být několik. „Finanční úřad může vycházet z otevřených zdrojů, například pokud noviny informují o podivných majetkových poměrech. Část našich úředníků eviduje případy, kdy dojíždějí lidé obrazně řečeno například v ferrari, a přitom jsou dlouhodobě ve ztrátě," řekl regionálnímu Deníku ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček. Úředníci podle něj musí vzít v potaz i to, pokud někdo pošle na berní úřad anonymní udání. „Ovšem relevance takových materiálů samozřejmě nebývá velká," tvrdí šéf tuzemských finančních úřadů.

Případnou honbu po poctivých plátcích daní vyvrací 
i Hornochová. „Finanční správa nemá kapacitu, aby chodila po celé republice a kontrolovala všechny domy či auta," konstatovala včera náměstkyně. Podle ní zákon o prokazování majetku jen zpřesňuje stávající znění zákonů, které dotazování berních úředníků umožňují už nyní.

 

Zdroj: www.denik.cz« Zpět na články