Internetové stránky věnované problematice registračních pokladen, elektronické evidenci tržeb a dalším novinkám na finančních úřadech...

Elektronickou evidenci tržeb vláda Babišovi odklepla

Elektronickou evidenci tržeb vláda Babišovi odklepla

3.června 2015

Vláda na svém středečním jednání jednohlasně schválila návrh na zavedení elektronické evidence tržeb, který prosazuje šéf státní pokladny Andrej Babiš (ANO). Zákon prošel i přes původní výhrady lidovců.


„Klíčový zákon proti daňovým únikům vláda schválila hlasy všech přítomných ministrů,“ potvrdil informaci Novinek premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Nikdo nebyl proti a nikdo se nezdržel.

Lidovci přitom ještě ráno vyhrožovali snahou zablokovat zákon. Kabinet kolem poledne projednávání přerušil, aby byly provedeny případné změny. Těch je podle informací Práva asi sedm.


Bělobrádek: Máme řadu připomínek
Postoj lidovců tlumočil před jednáním ministr zemědělství Marian Jurečka. „Je tam spousta věcí, které nedávají odpovědi na naše otázky,“ uvedl.

Lidovcům například vadí absence ustanovení, že výčet živností, jichž by se měla elektronická evidence dotýkat, by měla svým nařízením určit vláda. Postrádají také výpočet nákladů pro živnostníky a jasná čísla, kolika subjektů by se norma dotkla. Lidovci rovněž požadují, aby se návrh netýkal drobných řemeslníků. „Budeme to chtít doplnit,“ dodal Jurečka.

„Máme k předloze zákona celou radu připomínek a některé z nich nebyly vůbec vypořádány. Za ten zákon máme politickou odpovědnost, a proto chceme, aby byl skutečně dobře připraven,“ doplnil k lidoveckým výhradám šéf strany Pavel Bělobrádek.


Překvapený Babiš
Babiš byl před jednáním vlády postojem koaličního partnera překvapen. „My jsme to KDU-ČSL vysvětlovali dlouho. Na koaliční radě 6. května jsem to považoval za uzavřené,“ konstatoval ministr financí.

Babiš v případě zavedení elektronické evidence tržeb hovoří o omezení šedé ekonomiky. Ministerstvo financí si od této novinky slibuje, že se ročně podaří vybrat na DPH asi o 12 miliard korun více.


Pravicová opozice návrh odmítá

Opozice návrh kritizuje jako likvidační pro drobné živnostníky, kterým údajně přinese zbytečné komplikace. ODS už dříve pohrozila možným zablokováním Sněmovny, až se bude zákon projednávat.

Babiš ale tvrdí, že zvolený chorvatský model je pro podnikatele nejméně zatěžující. Obchodníci si podle něj například sami budou moci rozhodnout, jaké zařízení schopné on-line komunikace s Finanční správou si pořídí. Pro ty nejmenší má stačit třeba chytrý telefon s tiskárnou.

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR nedávno pro Novinky odhadla, že systém bude stát firmy celkem až tři miliardy korun. Utratí zejména za nové pokladny, software nebo služby mobilních operátorů.


Babiš pohrozil zvýšením daní
Ministerstvo financí počítá s tím, že by se elektronická evidence tržeb týkala až 600 tisíc obchodníků, restauratérů, hoteliérů, řemeslníků či poskytovatelů služeb. Napřed by ji měly mít restaurace a hotely, v další fázi by se do systému připojily maloobchodní a velkoobchodní společnosti. Babiš odhaduje spuštění na únor příštího roku.

Za neplnění povinnosti evidence elektronických tržeb bude podnikatelům hrozit až do zjednání nápravy uzavření provozovny či pozastavení výkonu činnosti.

Doprovodný zákon předpokládá snížení DPH v oblasti stravovacích služeb z 21 na 15 procent s výjimkou daně na alkohol, tabákové výrobky a doplňkový sortiment. Ministerstvo navíc počítá s jednorázovou slevou ve výši 5000 korun pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob, kterým v daném roce vznikla povinnost evidovat tržby elektronicky, jako kompenzace zvýšených nákladů.

Ministr financí nedávno pohrozil, že pokud se nepodaří prosadit elektronickou evidenci tržeb a další opatření resortu proti daňovým únikům, nezbude než daně zvyšovat.

 

Zdroj: Novinky.cz« Zpět na články