Internetové stránky věnované problematice registračních pokladen, elektronické evidenci tržeb a dalším novinkám na finančních úřadech...

Většina Čechů si myslí, že elektronické pokladny pomůžou vybírat daně

Většina Čechů si myslí, že elektronické pokladny pomůžou vybírat daně

9.července 2015

Tři čtvrtiny Čechů věří v lepší výběr daní díky připravované elektronické evidenci tržeb. Část lidí se ale obává možného zneužití informací nebo nákladů zavádění evidence. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM, jehož výsledky ve čtvrtek představilo Generální finanční ředitelství a ministerstvo financí.


Zavedení elektronické evidence ministerstvo plánuje od půlky února 2016, nevylučuje ale ani pozdější termín. V červnu návrh zákona schválila vláda. Opatření kritizuje opozice.

Lepší výběr daní v souvislosti se zavedením elektronické evidence očekávají tři čtvrtiny dotázaných. Stejný podíl se domnívá, že by stát měl hledat cesty k vyššímu výběru daní od obchodníků, poskytovatelů služeb a prodejců. Za špatnou totiž považuje daňovou morálku v Česku 60 procent lidí. Nový systém ministerstvo směřuje především na oblast takzvané šedé ekonomiky.

"Především jde o narovnání podmínek na trhu," řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO), který ocenil, že připravované opatření podporují Asociace malých a středních podniků a živnostníků nebo Hospodářská komora (HK). Právě HK nicméně nedávno zveřejnila průzkum, podle kterého se většina firem staví k zavádění elektronických pokladen s nedůvěrou a žádají více času na přípravu.

Babiš také odmítl kritiku, že nástroj má sloužit k monitorování podnikatelů. "Finanční správa nebude znát žádný detail," zdůraznil. Že systém poskytne informace zneužitelné v konkurenčním boji Babišovou firmou Agrofert, prohlásil tento týden bývalý ministr financí a místopředseda TOP09 Miroslav Kalousek.

 

Lidé vidí i rizika

Podle dvou třetin dotázaných nový systém ale s sebou může nést některá rizika. Nejčastěji je vidí v tom, že elektronické pokladny nezamezí podvodným přístupům (22 procenta) a že půjde o opatření likvidující živnostníky (15 procent). Dále se lidé obávají finančních nákladů na zavedení elektronické evidence tržeb (10 procent) a zneužití informací piráty a hackery (devět procent).

"Nepodceňujeme ani tuto stránku," uvedla náměstkyně ministra financí Simona Hornochová. Připomněla mimo jiné zkušenost z Chorvatska, kde žádné hromadné krachy podnikatelů nenastaly a jejich počet neklesal. Většímu povědomí o elektronické evidenci tržeb má napomoci informační kampaň, na níž v pátek finanční správa vypíše zakázku, konkrétně na její strategii a kreativní řešení.

Státní rozpočet podle propočtů ministerstva financí může podle dřívějších údajů zavedením celkem získat z DPH a daně z příjmu dodatečně ze sektoru stravování a pohostinství a maloobchodu zhruba 12,5 miliardy korun. Doprovodné zákony k návrhu snižují sazby DPH ve stravovacích službách z 21 na 15 procent a zavádějí jednorázovou slevu až 5000 korun pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob, kterým v daném roce vznikla povinnost evidovat tržby.

 

Zdroj: Novinky.cz« Zpět na články